Skip to content

Best International Film

Winner

· LA TIERRA LLAMANDO A ANA "Planet Earth Calling Ana" (Spain) · Fernando Bonelli

Nominees

· PONGAMOS QUE HABLO DE TI "Let's Pretend I'm Talking About You" (Spain) · Daniel Pradilla De Bedout

· JIYAN: LA VIE (Switzerland) · Otis Birdy

· CLUB INTERNACIONAL AGUERRIDOS "C.I.A." (Mexico) · Leandro Cordova

· ABOUT DEATH (Mexico) · Adrián Bodegas

· PRECIOUS BALANCE WALK (Sweden) · Felicia Konrad, Johan Haugen

· GRATIFICACIÓN "Gratification" (Mexico) · Andrés Hernández Covarrubias

· AM ERDBEERSTAND (AT THE STRAWBERRY STAND) (Austria) · Gerald Pribek

· LA CAZA "THE HUNT" (Argentina) · Fer Dumas

· FRIDAY MORNING WHEN DANIELE SEEMS DEAD (Taiwan) · Yang Chao Hao

Semi-Finalists

· THE EVE (Italy) · Luca Machnich

· UMIARSUUP TIKINNGILAATTAANI "BEFORE ONE" (Greenland) · Hanne Sørensen

· IL SENTIMENTO "FEELINGS" (Italy) · Giosuè Basileo

· 12CM DI TACCO "12CM LADY HEELS" (Italy) · Fabio Giovinazzo

· LIFE ACTUALLY (Japan) · Natsuko Sagawa

· BINGO! (USA) · Zeff Lawless

· WORK FROM HOME (India) · Ritwik Deepa

· PUCCIO D'ANIELLO: BEHIND THE MASK (Italy) · Gianluigi Lorio, Diego Sommaripa

· THE SOUND EYE (Australia) · Rodney Mansour

· ENTARTETE (Italy) · Nicola Barsottelli

· DISSOCIATING VULNERABILITY (Japan) · Nobuo Nakagawa

Quarter-Finalists

· POISON (Iceland) · Lydur Arnason

· THE HAUNTED JIZO OF SHIMO-MIZUNO, SAYAMA CITY (Japan) · Mitsuo Kurihara

· UN ANGE PASSE (Japan) · Natsuko Sagawa

· A.I. GENERATOR (Japan) · Saiko Watabe

· MICHAEL STONE, RENAISSANCE MAN: Spoken Word (Brazil) · Walther Neto

· THE STONES OF ROME (Greece) · Sean Tansey

· TOUT CE QUI GROUILLE SOUS LA MER "All That Roams Below" (France) · Fabien Legeron, Estelle Faye

Best Zero/Low-Budget Film

Winner

​· JIYAN: LA VIE (Switzerland) ​· ​Otis Birdy

Nominees

· HYDRA (Canada) · Olivier Ross

· PORT (USA) · Andrew Lehman

· SHIVERING WALL (Taiwan) · Tseng Yu Chin

· PASTEL SLOUGH (Republic of Korea) · Kiha Ahn

· IS THIS SEAT TAKEN (UK) · Lee Morgan

· LA CAZA "THE HUNT" (Argentina) · Fer Dumas

· SOMEBODY'S BABY (Ireland) · Mervyn McCracken

· ALDONZA DE LA MANCHA (Belgium) · Arjan Gebraad, Roel Swanenberg

· SUGAR (India) · Nithish Krishna

Semi-Finalists

· FRUITVILLE (Trinidad and Tobago) · Lallan Samaroo, Larry Horrell

· METHOD (Canada) · Vincent Di Lella

· GRAND THEFT JOHNNY (USA) · Dallas Wayne

· THE MAN THAT YOU FEAR (USA) · Nicholas Kerekes

· ANAMNESIS (USA) · Josh McCausland

· TWENTY-NINE (USA) · Ron Ciano

· LIGHT ON WATER | 44.18217, -69.05075 | 8.16.2021 (USA) · Dominic Cordisco

· MOSSOID (USA) · Jackie Sedell

· TIK TOK MURDER MYSTERY (USA) · Teddy Moreno

· CARING FOR YOUR CARCASS (Canada) · Johanne Chagnon

· VOLUME CONTROL (USA) · Giorge Souladze

Quarter-Finalists

· JOHNNY TRIGGER (USA) · Jerdarius Collier, Devarian D. Menyweather, Roc Nash

· LOOKING FOR AI (USA) · Koichi Kashiwaya

· GJURMË "TRAILS" (Albania) · Gentian Doda, Dimo Kirilov Milev

· ROBERTA LANE (UK) · Darren Perry

· 15 ROSES (USA) · Mike Provenzano

· TRUE FRIEND (USA) · Matthew Roch

· THE HOUSE NAMED END OF THE WORLD (Japan) · Katsuhide Yamago

· PAUSE (USA) · Narelle Benjamin

· GOLF: TEE SHOT (Ireland) · Zeff Lawless

· THE MEN OF MERCY (USA) · Anne H. Furlong

· THIS CASE & MY LIFE (USA) · Ana P. Braunstein

· GOODBYE COVID-19 FOREVER (USA) · Brian Luna

Best Original Concept

Winner

· 후각 "OLFACTION" (Republic of Korea) · Beboon Bahk

Nominees

· FRIDAY MORNING WHEN DANIELE SEEMS DEAD (Taiwan) · Yang Chao Hao

· HOLLOW (USA) · Guy Longstreet

· THE EVE (Italy) · Luca Machnich

· WATER (France) · Cyrille Louge

· ARCHIMÉTRICA (Spain) · Jose Luis Serzo

· IS THIS SEAT TAKEN (UK) · Lee Morgan

· 08/15: THE DAILY LIVES OF DEATH (DIGITAL PROJECT) (Switzerland) · Sarah Elena Schwerzmann

· WHAT DO WE DO? (USA) · Roderick Fenske

· PONGAMOS QUE HABLO DE TI "Let's Pretend I'm Talking About You" (Spain) · Daniel Pradilla De Bedout

Semi-Finalists

· ANAMNESIS (USA) · Josh McCausland

· I CAN'T GO BACK TO YESTERDAY (Belgium) · Liesa Van der Aa

· DOWN IN PARIS (France) · Antony Hickling

· ALDONZA DE LA MANCHA (Belgium) · Arjan Gebraad, Roel Swanenberg

· BULLETPROOF BANDIT (USA) · Madeleine Gleason Derveloy

· FRUITVILLE (Trinidad and Tobago) · Lallan Samaroo, Larry Horrell

· FEMINAM (Belgium) · Marijke De Belie

· TO BE (USA) · Johna Mancini

· PASS:ON (UK) · Pablo Daniel Magee

· MEMORIES OF RAIN (USA) · Elizabeth Mehling

Quarter-Finalists

· REEL LIFE (USA) · Dustin Detore, John Rifici

· THE STONES OF ROME (Greece) · Sean Tansey

· TRANSPARENT DRAGONFLY (China) · Yunzhu Chen

· ETERNAL (UK) · Dion Johnson, Mark Pirrie

· SWITCH (UK) · Desiree Faust, Stefana D. Brancastle

· TURBINES (Australia) · Igor Breakenback, Shane Borza

· FALSE DAWN (Netherlands) · Remco Texer

· BEINGS OF LIGHT (USA) · Aly Rose

· PARENTS TOGETHER FOREVER (UK) · Keith Farrell

· WAVES (Norway) · Camilla Roman

Best Cult

Winner

· CLUB INTERNACIONAL AGUERRIDOS "C.I.A." (Mexico) · Leandro Cordova

Nominees

· ARCHIMÉTRICA (Spain) · Jose Luis Serzo

· NEW WEST (USA) · Jordan Mears

· COP-DOC (USA) · Doug Bost

· THE ARTIST (UK) · Sebastian Li

· HOT-DOG (Switzerland) · Anaëlle Morf

· QUEEN OF THE DEAD (USA) · Justino Bernardo Cabeza

· THE MONSTER (USA) · Dan Sinclair

· THE INCREDIBLY SHORT LIFE OF PETER PANTIES (USA) · Daniel abril

· BRUT (USA) · Nick Chartrand

Semi-Finalists

· GRAND THEFT JOHNNY (USA) · Dallas Wayne

· THE LAST REBEL (Finland) · Niko Kostet

· JUST ANOTHER DAY IN RENO (USA) · Nicolas Bullentini

· CIERRA TUS OJOS "Close Your Eyes" (Germany) · Thomas Brück, Lukas Pfalzer

· NO MORE (Brazil) · Fabricio Estevam Mira

· DOWN AND OUT IN VAMPIRE HILLS (USA) · Craig Railsback

· ARMAGODDON: APOCALYPSE KING (USA) · Ben Cerreta

· WHY HAVE I NOT LEARNT HOW TO SWIM? (USA) · Amir Shah

· ONE MINUTE WITH BILLY DUFALA (USA) · Joy Waldinger

Best Drama

Winner

· THE JOURNEY OF MURDER (China) · Jun Wang

Nominees

· LA TIERRA LLAMANDO A ANA "Planet Earth Calling Ana" (Spain) · Fernando Bonelli

· WUSS (China) · Rubing Zhang

· JIYAN: LA VIE (Switzerland) · Otis Birdy

· TWO STRANGERS (USA) · Sam Fayed

· SHIELDING SHEILA (UK) · Joyce Grey-Carter

· FAITHFUL (USA) · Niklas Berggren

· SISTER (USA) · Colin Denhart

· ELECTION NIGHT (USA) · Peter Zerzan

· MAKTUB (Brazil) · Joaquim Haickel, Coi Belluzzo

Semi-Finalists

· BULLETPROOF BANDIT (USA) · Madeleine Gleason Derveloy

· HOT CHIPS (New Zeland) · Stella Taylor

· TWENTY-NINE (USA) · Ron Ciano

· CACTUS (Sweden) · Emilie Nyman

· THE PAPER BOAT (USA) · Los Angeles Barea

· SOMEBODY'S BABY (Ireland) · Mervyn McCracken

· SAM'S DECISION (USA) · Marcelo Ribeiro Carvalho

· PINCH ME (Australia) · Michael McLennan

· RED LIGHT (USA) · Parker Alexander Meyers

· TRUE FRIEND (USA) · Matthew Roch

Quarter-Finalists

· POOCH SITTER (USA) · Monda Raquel Webb

· CONFLICT (USA) · Chozy Aiyub, Malik J. Ali

· SUNDOWN (USA) · Bob Brill

· A FIRE IN AFRICA (South África) · Gerhard Uys

· HEY SARAH (USA) · Dominick Ottone

Best Comedy

Winner

· GLEN (Australia) · Jeremy Brull

Nominees

· AM ERDBEERSTAND (AT THE STRAWBERRY STAND) (Austria) · Gerald Pribek

· WHAT DO WE DO? (USA) · Roderick Fenske

· NEW WEST (USA) · Jordan Mears

· IS THIS SEAT TAKEN (UK) · Lee Morgan

· MAYONNAISE (Canada) · Eli Speigel

· APPETITE (USA) · Maddy Freeman

· ALDONZA DE LA MANCHA (Belgium) · Arjan Gebraad, Roel Swanenberg

· THE MONSTER (USA) · Dan Sinclair

· COP-DOC (USA) · Doug Bost

Semi-Finalists

· JULIE LAST NAME (USA) · Alex Beh

· BROTHER MARY (Canada) · Michael Dang

· BIZZARRO E FANTASTICO (USA) · Kris Krainock

· FUNNY BUSINESS (Australia) · Austin James Macfarlane

· JUST ANOTHER DAY IN RENO (USA) · Nicolas Bullentini

· GRAND THEFT JOHNNY (USA) · Dallas Wayne

· BIG MOMMA EARTH (USA) · Jeff Kazanjian

· THE MINORITY MANIFESTO (USA) · Joseph Pascaretti

· COMBAT NUNS: All Or Nothing (USA) · Rick Williamson

· THE LIFE AND DEATH OF TOM THOMSON WHO WAS A PAINTER: The Director's Cut (Canada) · Rob McLean

Quarter-Finalists

· LEGEND OF PETER (USA) · Frantz Theodore

· PANIC IN VALLEY CITY (USA) · Antonio Harper, Abby Burton

· MIXED ORDERS (USA) · Ricky Cruz

· BINGO! (USA) · Zeff Lawless

Best Action, Sci-Fi or Fantasy

Winner

· CHECKPOINT (USA) · Jason Sheedy

Nominees

· 후각 "OLFACTION" (Republic of Korea) · Beboon Bahk

· KAPARA. (Australia) · Steve Hudson

· FENESTRA (USA) · Jason Sheedy

· DEVOID (UK) · Matthias Von Braun

· A TIGER IN THE SUBWAY (USA) · James Abrams

· LEMONADE PARTY (USA) · Alexander Minas

· MOON KNIGHT (USA) · Akshay Tiwari

· EGO (Switzerland) · Claudio Mühle

· CROSS (USA) · Micah Kelly

Semi-Finalists

· PASTICHE (USA) · Shivaan Makker

· SALVAGER (New Zealand) · Peter McCully

· BIZZARRO E FANTASTICO (USA) · Kris Krainock

· THREE DAYS GONE: Based On The Life Of Lucas Snow (USA) · Scott McCullough

· MARAUDER (Switzerland) · Alexander Stalder

· THE SHACK: An Atmos-Fearic Thriller (USA) · Dark Hoffman

· THE LOCAL (USA) · Dalton Burdette

· FALSE DAWN (Netherlands) · Remco Texer

· MILES MORALES: ULTIMATE SPIDER-MAN (USA) · Jerdarius Collier

· UMIARSUUP TIKINNGILAATTAANI "BEFORE ONE" (Greenland) · Hanne Sørensen

Quarter-Finalists

· NO GANGSTERS (Russian Federation) · Rhode Breaker

· UN ANGE PASSE (Japan) · Natsuko Sagawa

· MEMENTO MORI (USA) · Travis Widick

· SUNDOWN (USA) · Bob Brill

Best Horror

Winner

· PART FOREVER (Taiwan) · Alan Chung-An

Nominees

· PORT (USA) · Andrew Lehman

· SISTER (USA) · Colin Denhart

· LA CAZA "THE HUNT" (Argentina) · Fer Dumas

· TAB UR ET (Romania) · Cate Chereches

· QUEEN OF THE DEAD (USA) · Justino Bernardo Cabeza

· THE EVE (Italy) · Luca Machnich

· 503 (USA) · Francis Han

· PASTICHE (USA) · Shivaan Makker

· CLOSET NIGHTMARES (USA) · Camila de los Santos

Semi-Finalists

· METHOD (Canada) · Vincent Di Lella

· THE YELLOW WALLPAPER (USA) · Jamie O'Brien

· THE MAN THAT YOU FEAR (USA) · Nicholas Kerekes

· THE WASHERWOMAN (UK) · Obi Ejikeme

· THE MAN IN THE SHADOWS (USA) · Tom Kircher

· THE PRAGMATICS (USA) · Paul Preston

· THROUGH (USA) · Cameron Francis ·

DOWN AND OUT IN VAMPIRE HILLS (USA) · Craig Railsback

· SEASONING OF THE SOUL (USA) · Charli Brown

Best Thriller

Winner

· KAPARA. (Australia) · Steve Hudson

Nominees

· SUGAR (India) · Nithish Krishna

· L'ÂME DE L'ACIER "Soul Of Steel" (Switzerland) · Alexandre Bilardo

· LEMONADE PARTY (USA) · Alexander Minas

· LA CAZA "THE HUNT" (Argentina) · Fer Dumas

· PASTICHE (USA) · Shivaan Makker

· CROSS (USA) · Micah Kelly

· EGO (Switzerland) · Claudio Mühle

· DO LADO DE DENTRO "INSIDE" (Brazil) · Filipe Tomassini

· BRUT (USA) · Nick Chartrand

Semi-Finalists

· THE DREAMCATCHER (UK) · Piotr Szkopiak

· FAITHFUL (USA) · Niklas Berggren

· THE YELLOW WALLPAPER (USA) · Jamie O'Brien

· KING JUDITH (USA) · Richard Bailey

· DISSOCIATING VULNERABILITY (Japan) · Nobuo Nakagawa

· ENTANGLEMENT (Sweden) · Ulrika Sjölin

· RUNNER (USA) · Martin Hilligoss

· THE LOCAL (USA) · Dalton Burdette

· MIRROR ME (USA) · Elena Sakuda

· PANIC IN VALLEY CITY (USA) · Antonio Harper, Abby Burton

Quarter-Finalists

· THE TALK (UK) · Jay Bhatti

· THE HOUSE NAMED END OF THE WORLD (Japan) · Katsuhide Yamago

· THIS CASE & MY LIFE (USA) · Ana P. Braunstein

· THE TEARS OF OUR REALITY (USA) · Maya Pegues

Best Animated Film

Winner

· LIFEBLOOD (Australia) · Nicholas Tory

Nominees

· TOGETHER (Brazil) · Pedro Conti

· PORT (USA) · Andrew Lehman

· DON'T CROAK (USA) · Daun Kim

· NANAKOROBI "SEVEN FALLS" (USA) · Glenna Burmer, Gaby Breiter

· PASTEL SLOUGH (Republic of Korea) · Kiha Ahn

· HARDBOILED (USA) · Peter Sluszka

· CITIPATI (Germany) · Andreas Feix

· THE FOURFOLD (Canada) · Alisi Telengut

· THE INCREDIBLY SHORT LIFE OF PETER PANTIES (USA) · Daniel abril

Semi-Finalists

· FRUITVILLE (Trinidad and Tobago) · Lallan Samaroo, Larry Horrell

· KENYA'S SYMPHONY (USA) · Carlos Douglas Jr

· LOVORIKA "LAURELS" (Slovenia) · Mitja Manček

· THE LAMB (Australia) · Richie Valentino

· RHINO (UK) · Bethany Powell

· SALVAGER (New Zealand) · Peter McCully

· THE SEA OF HOPE (UK) · Walid Salhab

· DILLY DIGGER (Canada) · Eva Colmers

· BETWEEN WINGS AND SWINGS (Canada) · Yuyang Yan

· JUSTIN AND THE WERLOOBEE (USA) · Ken Yoffe & Ellen Weisberg, John Vo

Quarter-Finalists

· CLAROSCURO (Argentina) · Emiliano Ravenna

· FEMINAM (Belgium) · Marijke De Belie

· BLAZER (USA) · Anthony Kolodziej

· MEMORIES OF RAIN (USA) · Elizabeth Mehling

· FOUND YOU (USA) · Marijane Vargas

· WHO KILLED COCK ROBIN? (Australia) · Yee Hui Wong

· QUELQUES PLANCHES (Belgium) · Marijke De Belie

· SORE FEET (Sweden) · Alexander S. Jansson

· BROWNIES (USA) · Mathew Tretola

· TELL ME WHAT TO EAT (USA) · Lisa A. Sniderman

Best Character Design

Winner

· TOGETHER (Brazil) · Pedro Conti

Nominees

· CITIPATI (Germany) · Andreas Feix

· PORT (USA) · Andrew Lehman

· KENYA'S SYMPHONY (USA) · Carlos Douglas Jr

· DON'T CROAK (USA) · Daun Kim

· HARDBOILED (USA) · Peter Sluszka

· TAB UR ET (Romania) · Cate Chereches

· BEACON (USA) · Andrew Stadler

· THE SEA OF HOPE (UK) · Walid Salhab

· IZAKMAN 'DOWN THE RABBIT HOLE' (Israel) · Itamar Isaak

Semi-Finalists

· JUSTIN AND THE WERLOOBEE (USA) · Ken Yoffe & Ellen Weisberg, John Vo

· FOUND YOU (USA) · Marijane Vargas

· SORE FEET (Sweden) · Alexander S. Jansson

· RED RABBIT (Ireland) · Rory Kerr

· INTERRUPTOR (UK) · Maggie Nightingale

· DON'T CRY (Germany) · Hisham Zreiq

· TURN OF FATE (UK) · Melissa Stanton

· BEING A DOG (Sweden) · Felix Swahn

· TELL ME WHAT TO EAT (USA) · Lisa A. Sniderman

· THE INCREDIBLY SHORT LIFE OF PETER PANTIES (USA) · Daniel abril

· INTERRUPTOR (UK) · Maggie Nightingale

· TURN OF FATE (UK) · Melissa Stanton

Best Created Environment

Winner

· CITIPATI (Germany) · Andreas Feix

Nominees

· LIFEBLOOD (Australia) · Nicholas Tory

· PORT (USA) · Andrew Lehman

· NANAKOROBI "SEVEN FALLS" (USA) · Glenna Burmer, Gaby Breiter

· KENYA'S SYMPHONY (USA) · Carlos Douglas Jr

· IZAKMAN 'DOWN THE RABBIT HOLE' (Israel) · Itamar Isaak

· THE FOURFOLD (Canada) · Alisi Telengut

· TOGETHER (Brazil) · Pedro Conti

· HARDBOILED (USA) · Peter Sluszka

· BEACON (USA) · Andrew Stadler

Semi-Finalists

· FRUITVILLE (Trinidad and Tobago) · Lallan Samaroo, Larry Horrell

· UNCONDITIONAL LOVE (Taiwan) · Wallis Liu

· THE LAMB (Australia) · Richie Valentino

· DON'T CROAK (USA) · Daun Kim

· RHINO (UK) · Bethany Powell

· THE SEA OF HOPE (UK) · Walid Salhab

· HOOD: A Star Wars Story (USA) · Damon Wellner

· DILLY DIGGER (Canada) · Eva Colmers · BETWEEN WINGS AND SWINGS (Canada) · Yuyang Yan

· JUSTIN AND THE WERLOOBEE (USA) · Ken Yoffe & Ellen Weisberg, John Vo

· CHOCOLATE CAKE & ICE CREAM (USA) · Steve Cowden

· CLAROSCURO (Argentina) · Emiliano Ravenna

Best Original Animation Style

Winner

· NANAKOROBI "SEVEN FALLS" (USA) · Glenna Burmer, Gaby Breiter

Nominees

· PORT (USA) · Andrew Lehman

· LIFEBLOOD (Australia) · Nicholas Tory

· PASTEL SLOUGH (Republic of Korea) · Kiha Ahn

· TOGETHER (Brazil) · Pedro Conti

· HARDBOILED (USA) · Peter Sluszka

· TAB UR ET (Romania) · Cate Chereches

· THE FOURFOLD (Canada) · Alisi Telengut

· THE INCREDIBLY SHORT LIFE OF PETER PANTIES (USA) · Daniel abril

· HOOD: A Star Wars Story (USA) · Damon Wellner

Semi-Finalists

· THE SEA OF HOPE (UK) · Walid Salhab

· BETWEEN WINGS AND SWINGS (Canada) · Yuyang Yan

· CONFIDENCE SNATCHER (Australia) · Simone Jones

· LILY GIRL (Greece) · Demetrios Poursanidis

· WHO KILLED COCK ROBIN? (Australia) · Yee Hui Wong

· I LIKE TO DRAW MY DEMONS, MY LOVE (CA. 1996-2020 (Germany) · Nikolas Müller

· QUELQUES PLANCHES (Belgium) · Marijke De Belie

· THIS SEEN MAKES NO CENTS (USA) · Natasha Redmond

· BEING A DOG (Sweden) · Felix Swahn

· IDIOT (Slovakia) · Dušan Davidov

Best 2D Animation

Winner

· LIFEBLOOD (Australia) · Nicholas Tory

Nominees

· PORT (USA) · Andrew Lehman

· NANAKOROBI "SEVEN FALLS" (USA) · Glenna Burmer, Gaby Breiter

· IZAKMAN 'DOWN THE RABBIT HOLE' (Israel) · Itamar Isaak

· LOVORIKA "LAURELS" (Slovenia) · Mitja Manček

· THE LAMB (Australia) · Richie Valentino

· BEACON (USA) · Andrew Stadler

· THE INCREDIBLY SHORT LIFE OF PETER PANTIES (USA) · Daniel abril

· FRUITVILLE (Trinidad and Tobago) · Lallan Samaroo, Larry Horrell

· DILLY DIGGER (Canada) · Eva Colmers

Semi-Finalists

· BLAZER (USA) · Anthony Kolodziej

· CONFIDENCE SNATCHER (Australia) · Simone Jones

· LILY GIRL (Greece) · Demetrios Poursanidis

· THIS SEEN MAKES NO CENTS (USA) · Natasha Redmond

· BEING A DOG (Sweden) · Felix Swahn

· RED RABBIT (Ireland) · Rory Kerr

· BROWNIES (USA) · Mathew Tretola

· CHOCOLATE CAKE & ICE CREAM (USA) · Steve Cowden

Best CGI Visual Effects

Winner

· CITIPATI (Germany) · Andreas Feix

Nominees

· CHECKPOINT (USA) · Jason Sheedy

· IF WE HAD TOMORROW (Ukraine) · Anastasiya Yevchenko

· L'ÂME DE L'ACIER "Soul Of Steel" (Switzerland) · Alexandre Bilardo

· IZAKMAN 'DOWN THE RABBIT HOLE' (Israel) · Itamar Isaak

· ARCHIMÉTRICA (Spain) · Jose Luis Serzo

· DEVOID (UK) · Matthias Von Braun

· FENESTRA (USA) · Jason Sheedy

· TOGETHER (Brazil) · Pedro Conti

· MOON KNIGHT (USA) · Akshay Tiwari

Semi-Finalists

· SALVAGER (New Zealand) · Peter McCully

· THE EVE (Italy) · Luca Machnich

· BULLETPROOF BANDIT (USA) · Madeleine Gleason Derveloy

· MARAUDER (Switzerland) · Alexander Stalder

· THE SECOND COMING (USA) · Keith Szarabajka

· JOHNNY TRIGGER (USA) · Jerdarius Collier, Devarian D. Menyweather, Roc Nash

· DON'T CRY (Germany) · Hisham Zreiq

· MILES MORALES: ULTIMATE SPIDER-MAN (USA) · Jerdarius Collier

Best Series or Pilot

Winner

· DON'T CARE TO SHARE (Israel) · Dekel Aizen

Nominees

· THE MINORITY MANIFESTO (USA) · Joseph Pascaretti

· CIVIL DISOBEDIENCE: TRAUMA (USA) · Deon van Rooyen, Linda Palmer, Michael Adrian Lockett

· REEL LIFE (USA) · Dustin Detore, John Rifici

· LOS TRES BILINGUES "The Three Bilinguals" (USA) · Maylen Calienes

· COP-DOC (USA) · Doug Bost

· COMBAT NUNS: All Or Nothing (USA) · Rick Williamson

· JADE & JADED (USA) · Sarah Franco

· CRYSTAL THE CREEP: Chronicles Of A Creep (USA) · Sharon Strange

· TEMPAKILL S2 (USA) · Rick Williamson

· IN SEARCH OF A P-I-G (USA) · Keith Edward Szarabajka, Tony Pasqualini, Laura Stribling, Chuma Gault, Jack Szarabajka, Kazu Takeda

Best New Media

Winner

· ONO (Germany) · Michael Siebert

Nominees

· THE LIGHT THAT CAPTURED US HERE (USA) · Marissa Layne Johnson

· TO BE (USA) · Johna Mancini

· PASS:ON (UK) · Pablo Daniel Magee

· HUNROS JORNA (UK) · Mickey Smith, Allan Wilson

· PLASTIC VOICES (Spain) · Luis Castro, Yosu Menacho

· I LIKE TO DRAW MY DEMONS, MY LOVE (CA. 1996-2020 (Germany) · Nikolas Müller

· QUELQUES PLANCHES (Belgium) · Marijke De Belie

· THE INFECTION (Jordan) · Ayham Jabr

· LA PALMA (Spain) · Martín Zalba

Semi-Finalists

· IN SEARCH OF A P-I-G (USA) · Keith Edward Szarabajka, Tony Pasqualini, Laura Stribling, Chuma Gault, Jack Szarabajka, Kazu Takeda

· NIGHT, MOTHER (USA) · John Patrick Lowrie

· TEMPAKILL S2 (USA) · Rick Williamson

· DIGITAL AFFAIRS (USA) · Elor De Mayo

· CRYSTAL THE CREEP: Chronicles Of A Creep (USA) · Sharon Strange

· THE LIFE AND DEATH OF TOM THOMSON WHO WAS A PAINTER: The Director's Cut (Canada) · Rob McLean

· MEETING (UK) · Martin Keady

· CIVIL DISOBEDIENCE: TRAUMA (USA) · Deon van Rooyen, Linda Palmer, Michael Adrian Lockett

· EBERN: A NEW LIFE BEGINS (United Arab Emirates) · Christian Schu

· TOGETHER IN CHIAYI (Taiwan) · Marco Q. Wu

· GET YOUR GAME ON (Russian Federation) · Evgeniy Tametskiy

· AYAME (Switzerland) · Andy Klossner

Best Film or Concept Trailer

Winner

· PORT (USA) · Andrew Lehman

Nominees

· MOON KNIGHT (USA) · Akshay Tiwari

· CLAROSCURO (Argentina) · Emiliano Ravenna

· ZU DEN STERNEN "To The Stars" (Germany) · Nicolai Tegeler

· ETERNAL (UK) · Dion Johnson, Mark Pirrie

· JADE & JADED (USA) · Sarah Franco

· TURBINES (Australia) · Igor Breakenback, Shane Borza

· 7834 (USA) · Gil Rivera

· WALLIE'S GALS (USA) · Mary Ferrara

· MEMENTO MORI (USA) · Travis Widick

Best Feature Screenplay

Winner

​· BLACK OCEAN (USA) ​· Francesca O'Hop

Nominees

· THE GUARD STATION (USA) · Matt Zappala

· RUNNING (USA) · Sean Chandler

· QUERIDA ESZTER "DEAR ESZTER" (Chile) · Alex Balassa, Marisol Mijares, Alejandro Orozco, Mario Pacheco Szekely

· SPIRIT OF THE WOLF (USA) · Pamela PerryGoulardt

· PORTALES (USA) · Patricia Miller, Michael Miller

· CUT THE CORD: The Hedgehog's Leap (Russian Federation) · Kostan Chess

· LAST OF THE GNOSTICS (USA) · Don Durrett

· BULLET LOCOMOTIVE (USA) · Zachary Sabra

· CALLED BACK (USA) · Matt Hagemann

· ALTA CALIFORNIA (USA) · Lynn Elliott

Semi-Finalists

· AIR (USA) · Steven Freehauf

· THICKER THAN BLOOD (USA) · Ken Gildin

· FRIENDSHIP, HONOR, AND MURDER (USA) · Giacomo Giammatteo

· BAD LOVE TIGERS (USA) · Kevin Schewe

· HEARTBREAK GLASS (USA) · John Ervin

· CHOSEN FAMILY (SA) · Dina Gilmore

· INVINCIBLE (Denmark) · Andreas Nelander

· THE BLACK SAMURAI (USA) · Dustin Alexander

· DR. DIE AND THE MAIDEN OF DEATHLY SORROWS (USA) · Raymond Harrison

· THE SPLIT (Australia) · Nicola Green

· WICKED WRETCHED WRAITH MEN (USA) · Raymond Harrison

· THE MOLE MEN (USA) · Antonio Arecibo

· POSSUM MAN (USA) · Eddie Yaroch

· MOUNT MORA (USA) · Eric Sollars

· SHUTDOWN (Canada) · Joel Cousins

Best Short Screenplay

Winner

· EXPOSURES (USA) · Rich Underwood

Nominees

· I WILL BE FINE (UK) · Arseny Muchnick

· REFRACTIONS (USA) · Paula Rossman

· THE OPERATOR (USA) · Pamela PerryGoulardt

· I HAD AN AFFAIR, OR DID I? (USA) · Francesco Nuzzi

· KATERINA (UK) · Loredana Gibilaro

Semi-Finalists

· TEXAS HOLDEM (Switzerland) · Larisa Vödisch-Nikitina

· THE PREPOSTEROUS WANDERER (Australia) · Adam Weber

· HENCHING (USA) · Jason Lor

· WHAT IF (USA) · Ryan Huang

· PARENTING FOR MONSTERS (USA) · Alex Stathis

· THE OBLIVIOUS NOTES (USA) · Jason Boyer

· THE MAJESTIC AND THE EMPTY (USA) · Michael Greenspun

· THE MESSAGE (Spain) · Gabriel Jiménez-Ontiveros

· GUNS A BLAZING (Canada) · Tiffany Colling

· THE MOUNTAIN (UK) · Ruth Finnegan

Best Action/Adventure Screenplay

Winner

· SPIRIT OF THE WOLF (USA) · Pamela PerryGoulardt

Nominees

· NEW OLYMPUS (USA) · Matthew Nicholson

· BULLET LOCOMOTIVE (USA) · Zachary Sabra

· HENCHING (USA) · Jason Lor

· SOUNDS FAMILIAR (USA) · Steve Freehauf

· THE SEVEN (USA) · Igor Stefanovic

Best TV Script

Winner

· NEW OLYMPUS (USA) · Matthew Nicholson

Nominees

· THE POLSKI AFFAIR (USA) · Ken Gildin

· FIFTEEN TIMES A KILLER (UK) · Steve Crawshaw

· WHEN IN MEXICO (USA) · Jorge Castro-Salinas

· THE SEVEN (USA) · Igor Stefanovic

· SOUNDS FAMILIAR (USA) · Steve Freehauf

Semi-Finalists

· INVINCIBLE (Denmark) · Andreas Nelander

· CHOSEN FAMILY (SA) · Dina Gilmore

Best Thriller/Psychological Screenplay

Winner

· FIFTEEN TIMES A KILLER (UK) · Steve Crawshaw

Nominees

· WHEN IN MEXICO (USA) · Jorge Castro-Salinas

Best Horror Screenplay

Winner

​· THE GUARD STATION (USA) ​· Matt Zappala

Nominees

· FIFTEEN TIMES A KILLER (UK) · Steve Crawshaw

Best Drama Screenplay

Winner

· CUT THE CORD: The Hedgehog's Leap (Russian Federation) · Kostan Chess

Nominees

· RUNNING (USA) · Sean Chandler

· QUERIDA ESZTER "DEAR ESZTER" (Chile) · Alex Balassa, Marisol Mijares, Alejandro Orozco, Mario Pacheco Szekely

· SPIRIT OF THE WOLF (USA) · Pamela PerryGoulardt

· PORTALES (USA) · Patricia Miller, Michael Miller

· AIR (USA) · Steven Freehauf

· CALLED BACK (USA) · Matt Hagemann

· THICKER THAN BLOOD (USA) · Ken Gildin

· THE POLSKI AFFAIR (USA) · Ken Gildin

· BLACK OCEAN (USA) · Francesca O'Hop

· ALTA CALIFORNIA (USA) · Lynn Elliott

Semi-Finalists

· SHUTDOWN (Canada) · Joel Cousins

· THE SPLIT (Australia) · Nicola Green

· FRIENDSHIP, HONOR, AND MURDER (USA) · Giacomo Giammatteo

Best Semi-Professional Screenplay

Semi-Finalists

· MOUNT MORA (USA) · Eric Sollars

· HEARTBREAK GLASS (USA) · John Ervin

· POSSUM MAN (USA) · Eddie Yaroch

· PARENTING FOR MONSTERS (USA) · Alex Stathis

· THE MOUNTAIN (UK) · Ruth Finnegan

· WHAT IF (USA) · Ryan Huang

· THE MESSAGE (Spain) · Gabriel Jiménez-Ontiveros

· BAD LOVE TIGERS (USA) · Kevin Schewe

· THE OBLIVIOUS NOTES (USA) · Jason Boyer

· THE BLACK SAMURAI (USA) · Dustin Alexander

· THE MOLE MEN (USA) · Antonio Arecibo

· THE MAJESTIC AND THE EMPTY (USA) · Michael Greenspun

· WICKED WRETCHED WRAITH MEN (USA) · Raymond Harrison

· DR. DIE AND THE MAIDEN OF DEATHLY SORROWS (USA) · Raymond Harrison

· GUNS A BLAZING (Canada) · Tiffany Colling

· THE PREPOSTEROUS WANDERER (Australia) · Adam Weber

· TEXAS HOLDEM (Switzerland) · Larisa Vödisch-Nikitina

Best Podcast

Winner

· MURDER, SHE TOLD (USA) · Kristen Seavey

Nominees

· THE DISAPPEARANCE OF OLIVIA PERRY (UK) · Jeffrey Ashkin

· MY AMAZING WOMAN (USA) · James Taylor

· THE LAND WHALE MURDERS (USA) · James Oliva

· WHAT I'VE BEEN THROUGH (Germany) · Fabiano Montesano

· PAGOSA IS MY NAME (USA) · Darryl Saffer

· ICED (USA) · Jeffrey Morin

· DOOMED TO REPEAT (USA) · Sergio Crego

· A WOMAN’S RIGHTS VS. THE SUPREME COURT’S MIGHT (USA) · Lanita Duke