Skip to content

Best Feature Film

Winner

· THE JOURNEY OF MURDER (China) · Jun Wang

Nominees

· OLMA DJON "LOVE APPLE" (France) · Victoria Yakubov

· THE DOMESTIC (South Africa) · Brad Katzen

· ZAMAL PARADISE (Réunion) · Dkpit K. Dick

· ABOUT DEATH (Mexico) · Adrián Bodegas

· JIYAN: LA VIE (Switzerland) · Otis Birdy

· CLUB INTERNACIONAL AGUERRIDOS "C.I.A." (Mexico) · Leandro Cordova

· ZU DEN STERNEN "To The Stars" (Germany) · Nicolai Tegeler

· SISTER (USA) · Colin Denhart

· TWENTY-NINE (USA) · Ron Ciano

Semi-Finalists

· FRUITVILLE (Trinidad and Tobago) · Lallan Samaroo, Larry Horrell

· A FIRE IN AFRICA (South África) · Gerhard Uys

· THE PAPER BOAT (USA) · Los Angeles Barea

· KING JUDITH (USA) · Richard Bailey

· VOID (India) · Vaibhav Gattani

· MAMBO MAN (Cuba) · Mo Fini, Edesio Alejandro

· DISSOCIATING VULNERABILITY (Japan) · Nobuo Nakagawa

· THE HAUNTED JIZO OF SHIMO-MIZUNO, SAYAMA CITY (Japan) · Mitsuo Kurihara

· LOOKING FOR AI (USA) · Koichi Kashiwaya

· HOTEP-KNOW THY SELF (Portugal) · Petri Salo

· THE MEN OF MERCY (USA) · Anne H. Furlong

· ARMAGODDON: APOCALYPSE KING (USA) · Ben Cerreta

Best Medium-Length Film

Winner

· NAKED ISLAND (China) · Jim Zou

Nominees

· UNDER TENSION (France) · Mireille Fiévet

· NEW WEST (USA) · Jordan Mears

· HARDBOILED (USA) · Peter Sluszka

· SHIELDING SHEILA (UK) · Joyce Grey-Carter

· SUGAR (India) · Nithish Krishna

· I CAN'T GO BACK TO YESTERDAY (Belgium) · Liesa Van der Aa

· POISON (Iceland) · Lydur Arnason

· MEDEA (USA) · Andronica Marquis

· L'ÂME DE L'ACIER "Soul Of Steel" (Switzerland) · Alexandre Bilardo

Semi-Finalists

· TOUT CE QUI GROUILLE SOUS LA MER "All That Roams Below" (France) · Fabien Legeron, Estelle Faye

· GRAND THEFT JOHNNY (USA) · Dallas Wayne

· BIZZARRO E FANTASTICO (USA) · Kris Krainock

· A SILENT CALL: CAN ANYONE HEAR ME? (USA) · Ana P. Braunstein

· MAKTUB (Brazil) · Joaquim Haickel, Coi Belluzzo

· NO GANGSTERS (Russian Federation) · Rhode Breaker

· I LIKE TO DRAW MY DEMONS, MY LOVE (CA. 1996-2020 (Germany) · Nikolas Müller

· MOLOTOV (Israel) · Ariel Semmel

Best Short Film

Winner

· PONGAMOS QUE HABLO DE TI "Let's Pretend I'm Talking About You" (Spain) · Daniel Pradilla De Bedout

Nominees

· PART FOREVER (Taiwan) · Alan Chung-An

· OJA "THE DITCH" (Finland) · Kim Saarinen, P.J. Piippo

· IF WE HAD TOMORROW (Ukraine) · Anastasiya Yevchenko

· LIFEBLOOD (Australia) · Nicholas Tory

· LA TIERRA LLAMANDO A ANA "Planet Earth Calling Ana" (Spain) · Fernando Bonelli

· GLEN (Australia) · Jeremy Brull

· 후각 "OLFACTION" (Republic of Korea) · Beboon Bahk

· KAPARA. (Australia) · Steve Hudson

· HOPELESS ROMANTIC (USA) · Doug Jordan

Semi-Finalists

· 503 (USA) · Francis Han

· BRUT (USA) · Nick Chartrand

· ELECTION NIGHT (USA) · Peter Zerzan

· CLOSET NIGHTMARES (USA) · Camila de los Santos

· SHIVERING WALL (Taiwan) · Tseng Yu Chin

· TOUCH & GO (USA) · Heather Hutton

· WATER (France) · Cyrille Louge

· GRATIFICACIÓN "Gratification" (Mexico) · Andrés Hernández Covarrubias

· TWO STRANGERS (USA) · Sam Fayed

· MOLOTOV (Israel) · Ariel Semmel

Quarter-Finalists

· DET VAR DET LIVET "There Goes That Life" (Sweden) · Arantxa Hurtado

· NEED (Malta) · Stephen Rota

· WHO'S WATCHING YOU (USA) · Jesse Foy

· BUTTERFIELD (USA) · Douglas Haddad

· AN ORDINARY DAY? (UK) · Graham Sessions

· THE TALK (UK) · Jay Bhatti

· TAKEOFF (USA) · Ryan Christopher Lesica

· AFTERLIFE (USA) · James Abrams

· EVERYONE WANTED TO BE A COWBOY (UK) · Stephen Morgan, Tyrone Morgan

· DO LADO DE DENTRO "INSIDE" (Brazil) · Filipe Tomassini

· THE VISITOR (USA) · Mike Provenzano

Best Micro-Short Film

Winner

· DEVOID (UK) · Matthias Von Braun

Nominees

· WHAT DO WE DO? (USA) · Roderick Fenske

· ONO (Germany) · Michael Siebert

· FRIDAY MORNING WHEN DANIELE SEEMS DEAD (Taiwan) · Yang Chao Hao

· PASTEL SLOUGH (Republic of Korea) · Kiha Ahn

· FENESTRA (USA) · Jason Sheedy

· LEMONADE PARTY (USA) · Alexander Minas

· AM ERDBEERSTAND (AT THE STRAWBERRY STAND) (Austria) · Gerald Pribek

· POLISHED (USA) · Colleen Dodge

· CITIPATI (Germany) · Andreas Feix

Semi-Finalists

· ONE MINUTE WITH BILLY DUFALA (USA) · Joy Waldinger

· FAITHFUL (USA) · Niklas Berggren

· LOVORIKA "LAURELS" (Slovenia) · Mitja Manček

· EXHALE (Netherlands) · Moniek van der Kallen

· CROSS (USA) · Micah Kelly

· ORIGAMI (France) · Delphine Berger

· WHO'S WATCHING YOU (USA) · Jesse Foy

· RUNNER (USA) · Martin Hilligoss

· S'ENFUIR (Switzerland) · Claudio Mühle

· AFTERLIFE (USA) · James Abrams

Quarter-Finalists

· EVERYONE WANTED TO BE A COWBOY (UK) · Stephen Morgan, Tyrone Morgan

· MIXED ORDERS (USA) · Ricky Cruz

· WALLIE'S GALS (USA) · Mary Ferrara

· IT ALWAYS IS (Costa Rica) · Tristan Cohen

· THE PRAGMATICS (USA) · Paul Preston

· 7834 (USA) · Gil Rivera

· MICHAEL STONE, RENAISSANCE MAN: Spoken Word (Brazil) · Walther Neto

· WORK FROM HOME (India) · Ritwik Deepa

Best Student Film

Winner

· WUSS (China) · Rubing Zhang

Nominees

· NAKED ISLAND (China) · Jim Zou

· HOT-DOG (Switzerland) · Anaëlle Morf

· PASTEL SLOUGH (Republic of Korea) · Kiha Ahn

· EGO (Switzerland) · Claudio Mühle

· UNCONDITIONAL LOVE (Taiwan) · Wallis Liu

· IS THIS SEAT TAKEN (UK) · Lee Morgan

· ROTTE (Netherlands) · Niek De Jongh

· THE CRY OF SILENCE (Rumania) · Mara Cracaleanu

· BULLETPROOF BANDIT (USA) · Madeleine Gleason Derveloy

Semi-Finalists

· RHINO (UK) · Bethany Powell

· HOT CHIPS (New Zeland) · Stella Taylor

· BROTHER MARY (Canada) · Michael Dang

· NEED (Malta) · Stephen Rota

· PASS:ON (UK) · Pablo Daniel Magee

· FUNNY BUSINESS (Australia) · Austin James Macfarlane

· WHAT I SHOULD HAVE SAID (USA) · Jamie Donohoe

· APPETITE (USA) · Maddy Freeman

· RESTLESS (ONRUST) (Belgium) · Lore Loyens

· CLOSET NIGHTMARES (USA) · Camila de los Santos

Quarter-Finalists

· FAITHFUL (USA) · Niklas Berggren

· SEVENTH CAPITAL DAY (Italy) · Nicola Barsottelli

· OPEN MICHAEL (USA) · Zachary Sharma

· BABY IN THE BASEMENT (USA) · Dina Gilmore

· ENTARTETE (Italy) · Nicola Barsottelli

· H. MAJUSCULA (Canada) · EmMa Matern

· IT ALWAYS IS (Costa Rica) · Tristan Cohen

· THE TEARS OF OUR REALITY (USA) · Maya Pegues

Best Experimental Film

Winner

· 후각 "OLFACTION" (Republic of Korea) · Beboon Bahk

Nominees

· FRIDAY MORNING WHEN DANIELE SEEMS DEAD (Taiwan) · Yang Chao Hao

· CLUB INTERNACIONAL AGUERRIDOS "C.I.A." (Mexico) · Leandro Cordova

· DEVOID (UK) · Matthias Von Braun

· 08/15: THE DAILY LIVES OF DEATH (DIGITAL PROJECT) (Switzerland) · Sarah Elena Schwerzmann

· ARCHIMÉTRICA (Spain) · Jose Luis Serzo

· PERFECT STORM (New Zealand) · Morag Brownlie

· ONO (Germany) · Michael Siebert

· INKLINGS (Canada) · Loughlan Prior

· SHIVERING WALL (Taiwan) · Tseng Yu Chin

Semi-Finalists

· BATTLE OF GĀMĀN (Australia) · Auryn Rotten

· HOLLOW (USA) · Guy Longstreet

· HUNROS JORNA (UK) · Mickey Smith, Allan Wilson

· CAUGHT (USA) · Kim Karpanty

· CACTUS (Sweden) · Emilie Nyman

· PAINT ON PAINT #3 (Portugal) · Vasco Diogo

· 12CM DI TACCO "12CM LADY HEELS" (Italy) · Fabio Giovinazzo

· SWITCH (UK) · Desiree Faust, Stefana D. Brancastle

· THE INFECTION (Jordan) · Ayham Jabr

· HEARTWORK (USA) · Benjamin Filinson

· MILWAUKEE NIGHT AND DAY (USA) · Dick Blau

Quarter-Finalists

· SECRETS, DREAMS, FAITH AND WONDER (USA) · Stephen Travis Pope

· NO MORE (Brazil) · Fabricio Estevam Mira

· MEMENTO MORI (USA) · Narelle Benjamin

· PAUSE (USA) · Narelle Benjamin

· BECKY DOLL 'YOUNG FRESH FELLOWS' (USA) · Scott Ferril

· THE GOOD DEED (Australia) · Eugene E~NRG

· WHY HAVE I NOT LEARNT HOW TO SWIM? (USA) · Amir Shah

· TERROR MANAGEMENT (USA) · Ishan Rao

· THE LEAVING ROOM (China) · Aly Rose

· DANS LA NUIT DE L'HUMANITÉ (France) · Patrice Barletta

Best Directing

Winner

· THE JOURNEY OF MURDER (China) · Jun Wang

Nominees

· PONGAMOS QUE HABLO DE TI "Let's Pretend I'm Talking About You" (Spain) · Daniel Pradilla De Bedout

· PART FOREVER (Taiwan) · Alan Chung-An

· IF WE HAD TOMORROW (Ukraine) · Anastasiya Yevchenko

· UNDER TENSION (France) · Mireille Fiévet

· OLMA DJON "LOVE APPLE" (France) · Victoria Yakubov

· THE DOMESTIC (South Africa) · Brad Katzen

· OJA "THE DITCH" (Finland) · Kim Saarinen, P.J. Piippo

· LIFEBLOOD (Australia) · Nicholas Tory

· CLUB INTERNACIONAL AGUERRIDOS "C.I.A." (Mexico) · Leandro Cordova

Semi-Finalists

· 503 (USA) · Francis Han

· BRUT (USA) · Nick Chartrand

· PASTICHE (USA) · Shivaan Makker

· TOUCH & GO (USA) · Heather Hutton

· THREE DAYS GONE: Based On The Life Of Lucas Snow (USA) · Scott McCullough

· HOPELESS ROMANTIC (USA) · Doug Jordan

· GRATIFICACIÓN "Gratification" (Mexico) · Andrés Hernández Covarrubias

· TWO STRANGERS (USA) · Sam Fayed

· FRIDAY MORNING WHEN DANIELE SEEMS DEAD (Taiwan) · Yang Chao Hao

· I CAN'T GO BACK TO YESTERDAY (Belgium) · Liesa Van der Aa

· DISSOCIATING VULNERABILITY (Japan) · Nobuo Nakagawa

Quarter-Finalists

· POLISHED (USA) · Colleen Dodge

· GJURMË "TRAILS" (Albania) · Gentian Doda, Dimo Kirilov Milev

· H. MAJUSCULA (Canada) · EmMa Matern

· LEGEND OF PETER (USA) · Frantz Theodore

· HEY SARAH (USA) · Dominick Ottone

· A.I. GENERATOR (Japan) · Saiko Watabe

· BROKEN STARS (USA) · HanYing Du

Best Cinematography

Winner

· OLMA DJON "LOVE APPLE" (France) · Iskander Narymbetov

Nominees

· THE JOURNEY OF MURDER (China) · Haisu zhu

· DEVOID (UK) · Tom Ziebell

· PRECIOUS BALANCE WALK (Sweden) · Benjamin Zadig

· PERFECT STORM (New Zealand) · Phillip Prendeville, Sam Evans

· THE DOMESTIC (South Africa) · Motheo Moeng

· OJA "THE DITCH" (Finland) · Kim Saarinen

· ONO (Germany) · Michael Siebert

· 후각 "OLFACTION" (Republic of Korea) · kim il hyeon

· KAPARA. (Australia) · Daniel Ardilley

Semi-Finalists

· L'ÂME DE L'ACIER "Soul Of Steel" (Switzerland) · Gregory Bindschedler

· ZAMAL PARADISE (Réunion) · DKpit K Dick, Steven Thathiah

· HOPELESS ROMANTIC (USA) · Fraser Rigg

· 503 (USA) · Hannsue Han

· FAITHFUL (USA) · Brooke cookie schulte

· THE YELLOW WALLPAPER (USA) · Ashton Rae

· QUEEN OF THE DEAD (USA) · Ayrton Carrazco

· TOUT CE QUI GROUILLE SOUS LA MER "All That Roams Below" (France) · Tristan guerlotte

· SUGAR (India) · Nithish Krishna

· TOUCH & GO (USA) · Angelica perez castro

· CLUB INTERNACIONAL AGUERRIDOS "C.I.A." (Mexico) ·Fergan Chavez Ferrer

Best Original Screenplay

Winner

· PONGAMOS QUE HABLO DE TI "Let's Pretend I'm Talking About You" (Spain) · Daniel Pradilla De Bedout

Nominees

· THE JOURNEY OF MURDER (China) · Jun Wang

· JIYAN: LA VIE (Switzerland) · Otis Birdy

· GLEN (Australia) · Jeremy Brull

· PART FOREVER (Taiwan) · Alan Chung-An

· LA TIERRA LLAMANDO A ANA "Planet Earth Calling Ana" (Spain) · Fernando Bonelli

· TOGETHER (Brazil) · Joana Avelino

· DON'T CARE TO SHARE (Israel) · Dekel Aizen

· AM ERDBEERSTAND (AT THE STRAWBERRY STAND) (Austria) · Gerald Pribek

· TOUCH & GO (USA) · Heather Hutton

Semi-Finalists

· TWO STRANGERS (USA) · Sam Fayed

· GRATIFICACIÓN "Gratification" (Mexico) · Andrés Hernández Covarrubias

· DOWN IN PARIS (France) · Antony Hickling

· POLISHED (USA) · Colleen Dodge

· MAKTUB (Brazil) · Joaquim Haickel, Coi Belluzzo

· LA CAZA "THE HUNT" (Argentina) · Fer Dumas

· NEW WEST (USA) · Jordan Mears

· THE PAPER BOAT (USA) · Los Angeles Barea

· WHAT I SHOULD HAVE SAID (USA) · Jamie Donohoe

· SOMEBODY'S BABY (Ireland) · Mervyn McCracken

Quarter-Finalists

· LETTING GO (USA) · Gareth Rockliffe

· PARENTS TOGETHER FOREVER (UK) · Keith Farrell

· WAVES (Norway) · Camilla Roman

· SHEILA (USA) · Gabri Christa

· CONFLICT (USA) · Chozy Aiyub, Malik J. Ali

· THROUGH (USA) · Cameron Francis

· MEETING (UK) · Martin Keady

· BUTTERFIELD (USA) · Douglas Haddad

· POOCH SITTER (USA) · Monda Raquel Webb

· A SILENT CALL: CAN ANYONE HEAR ME? (USA) · Ana P. Braunstein

Best Picture

Winner

· THE JOURNEY OF MURDER (China) · Jun Wang

Nominees

· PART FOREVER (Taiwan) · Alan Chung-An

· IF WE HAD TOMORROW (Ukraine) · Anastasiya Yevchenko

· PONGAMOS QUE HABLO DE TI "Let's Pretend I'm Talking About You" (Spain) · Daniel Pradilla De Bedout

· LA TIERRA LLAMANDO A ANA "Planet Earth Calling Ana" (Spain) · Fernando Bonelli

· OJA "THE DITCH" (Finland) · Kim Saarinen, P.J. Piippo

· LIFEBLOOD (Australia) · Nicholas Tory

· OLMA DJON "LOVE APPLE" (France) · Victoria Yakubov

· 후각 "OLFACTION" (Republic of Korea) · Beboon Bahk

· DEVOID (UK) · Matthias Von Braun

Best Queer

Winner

· NAKED ISLAND (China) · Jim Zou

Nominees

· PETE (USA) · Bret Parker

· FOR I AM DEAD (Belgium) · Patricia Delso Lucas

· DOWN IN PARIS (France) · Antony Hickling

· HOT CHIPS (New Zeland) · Stella Taylor

· TAKEOFF (USA) · Ryan Christopher Lesica

· TWO WEEKS TO 29 (USA) · Jesus Rodriguez

· I'M NOT GAY (Australia) · Nathan Short